Як правильно вибрати і купити каподастр
Гітаристи-початківці часто питають, для чого потрібен каподастр на гітару, і що це за інструмент. Невеликий, компактний, що розташовується на грифі та фіксує струни, він викликає цілу низку запитань. І на них ми відповімо сьогодні, а ще розповімо, як правильно його підібрати, купити, застосовувати і які бренди-виробники каподастрів варті уваги.
Що таке каподастр для гітари й для чого він застосовується
Каподастр — це спеціальний інструмент, можна навіть сказати аксесуар, який використовується для затискання струн на гітарі або укулеле для їхньої фіксації в області грифа. Основне застосування цього музичного доповнення полягає в тому, щоб миттєво збільшити висоту ладу, взяти додатковий акорд, при цьому не змінюючи налаштування гри за допомогою кілків.
Каподастри застосовуються в основному для:
- Створення багатшого звучання партій гітари або укулеле;
- Музичних експериментів зі звучанням;
- Поліпшення тону на акустичних інструментах;
- Збільшення тривалості звучання гітарних струн;
- Застосування музичних технік на нових ладах.
Затискач для струн на грифі гітари застосовується в основному професійними музикантами із достатнім досвідом гри. Особливо важливий каподастр на випадок, якщо ви акомпануєте основній гітарі, що дає змогу доповнити музичний лад новими діапазонами. Також інструмент застосовується в стилі фламенко, а ще виконавцями жанру блюз, що використовують його в якості «третьої руки» прямо на сцені, спрощуючи собі роботу з новими акордами.
Основні види каподастрів
Каподастри діляться на види залежно від типу своєї конструкції, а також від способу кріплення на гітарному грифі та на струнах.
1. Прищіпка
Найпоширеніший варіант каподастра для укулеле, який полюбився музикантам з огляду на простоту установки та застосування. Його легко притиснути до грифа, при цьому не відволікаючись від гри на інструменті. Зовні нагадує прищіпку, яка оснащується за допомогою пружини. Єдиний недолік такого пристрою полягає в його досить швидкому зносі, а також наявності вібраційного ефекту в момент перебору струн, що додає їм дзвону.
2. Важільний
Затискач для гітари такого типу надійніший, має гуму з ремінцем, які менше схильні до зносу і розтягування. Головна особливість полягає і в невеликій ціні. Не обійшлося і без мінусів: щоб встановити такий каподастр на гітарний гриф, потрібні обидві вільні руки, що вимагає переривання гри на час його кріплення.
3. Обтискний
Має деяку схожість з попереднім типом каподастра, проте фіксується на струнах за допомогою засувки. Це унеможливлює розтягнення, проте необхідно вибирати моделі провідних брендів, щоб уникнути швидкого виходу з ладу через застосування ненадійних матеріалів.
4. Пружинно-обтискний
Затискач на гітару такого типу на своїй тильній стороні має пружину, яка виконує функцію обтискання і стягування, завдяки чому і відбувається фіксація. При цьому установка і зняття каподастра непрості, вимагають додаткових зусиль і вільного часу.
5. Замковий
Каподастр у вигляді замка чимось нагадує важільний. При цьому схема його дії максимально проста: замок замикається, коли на подушку, що розташована з іншого боку виробу, чиниться тиск. Окремо необхідно згадати, що еластична подушка з часом зношується, проте швидко замінюється новою. Найчастіше такі моделі відносять до каподастрів для класичної гітари з огляду на їхній високий ступінь надійності.
6. Гвинтовий
Механізм з гвинтом у такому пристрої дає змогу притиснути пластину до задньої поверхні гітарного грифа, в результаті чого створюється необхідний рівень натягу струн на укулеле. Володіє високим рівнем надійності та стійкості до зношування, а також можливістю замикатися однією рукою.
7. Пружинно-гвинтовий
Такі каподастри комбінують у собі найкращі властивості з одразу двох видів попередників, компенсуючи їхні недоліки. Гвинт дає змогу міцніше зафіксувати виріб, а пружина робить його легшим і простішим у встановленні.
Як вибрати каподастр для струн і на що звернути увагу
Попри те, що ціна каподастра відносно невелика, варто приділити особливу увагу під час його підбору. Ми не рекомендуємо підбирати найбюджетніші варіанти, оскільки вони не є довговічними. Золота середина — середній за ціною каподастр, який зроблений з ударостійкого пластику, натурального дерева або сталі. Останній буде найбільш довговічним, але є ризик, що він змінить акустику не на краще.
Каподастр на гітару підбирається залежно від її типу:
- Для шестиструнної акустики краще підбирати напівкруглі вироби;
- Для класичної гітари або укулеле підійдуть плоскі або пружинні;
- Дванадцятиструнні гітари вимагають міцних затискачів на гвинтах;
- При нестандартному ладі краще вибирати каподастр вибіркового типу.
Варто відзначити й той факт, що підбирати каподастри слід залежно від виду використовуваного музичного інструменту. Так, каподастри для акустичних гітар або класичних варіантів сумісні зі струнами з нейлону, а тому мають менший ступінь притискання. Водночас дванадцятиструнні інструменти потребують більш надійного затиску, що може захоплювати додаткові струни на грифі. Стосується це й електрогітар, де акцент робиться на легкості зняття однією рукою і можливості швидкого надягання під час гри.
Особливості розміщення затискача для струн укулеле
Для того, щоб звучання вашого затискача для грифа гітари було «чистішим», необхідно підібрати правильне місце для його встановлення. Каподастр варто розмістити поруч із поріжком. Після того як ви притиснете ним струни, обов'язково перевірте, щоб вони давали дзвінке звучання. Якщо ви чуєте менш глибокий і чистий звук — значить «прищіпка» десь нерівномірно притискає їх до грифа, необхідно зняти її та переконатися, що на ній немає дефектів.
Пам'ятайте про те, що чим далі розташовується каподастр від грифової голівки — тим вищою буде в результаті тональність гри на струнах. А ще застосовувати затискач струн найкраще тільки до дев'ятого ладу, адже в іншому разі для рук не залишиться достатньо простору для утримування гітарного грифа, що спричинятиме дискомфорт.
Який каподастр купити: найкращі бренди
Переймаючись питанням, який каподастр кращий, варто звернути увагу на його основних виробників, які відрізняються не тільки ціновим діапазоном, а й підходами до дизайну, а також підбору матеріалів виробництва.
Серед найбільш недорогих за ціною варто відзначити каподастри FZONE. Бренд пропонує варіанти з якісного металу з притиском до грифа за допомогою стандартної пружини, що підійдуть для класичної гітари або акустики.
Середній ціновий сегмент представляють каподастри Planet Waves. Бренд пропонує як класичну пружину, так і обтискні варіанти з натуральної шкіри, що менше зношуються і живуть набагато довше.
Професійні музиканти воліють купувати каподастри Dunlop. Компанія відома своїм акцентом на якість і функціональність виробів, а тому в каталозі представлені моделі на міцних ремінцях, із полірованої сталі або зносостійкого пластику і для звичайної, і для електронної гітари.
А якщо у вас виникають труднощі з тим, який каподастр для укулеле купити — зверніться до консультантів з магазину TOS!