Струни для класичної гітари - важливий елемент гарного звучання
Кожен гітарист протягом своєї активної творчої діяльності задається питанням: які струни взяти для свого інструменту? Адже музичне виробництво не стоїть на місці і з'являється все більше новинок з різних матеріалів. Особливо складно визначитися новачкам, адже яка відповідальність: саме від цього залежить звучання всього інструменту.
Класична гітара - супутниця як академічних музикантів, так і джазових, фолк, рок виконавців та бардів. Вона володіє широким діапазоном тембрів і можливостей. Ерік Клептон, Річі Блекмор, Ерл Клью, Тоні Еммануель - всі ці легенди блискуче володіють навичками гри на ній. Грають на такому інструменті в основному палацовий технікою без використання медіаторів. Деякі «аси» використовують при грі нігті для вилучення більш насиченого звуку.
Одна з головних відмінностей класичної гітари - на неї ставляться виключно нейлонові струни. Конструкція її корпусу не розрахована на натяг металу, а шовк звучить занадто тихо. Універсальне і обов'язкове правило: кращі струни потрібно підбирати виключно під свій інструмент.
Особливості струн для класичної гітари
Сучасне музичне виробництво поставляє на ринок моделі з високоякісного нейлону, що дає сфокусований, інтенсивний, багатий звук з деталізацією нюансів.
Нейлоновими роблять струни для класичних гітар і струни для укулеле, за деякими звуковим характеристикам вони поступаються металевим, проте маса переваг синтетичного матеріалу переважує і гітарні майстри кажуть нейлону «так». Він вважається більш довговічними, мало схильний до впливу погодних умов, тобто менш чутливий до перепадів вологості і температури. Він швидко розтягується і, відповідно, швидко стабілізується на інструменті.
Окремий підвид - різнокольорові струни для класичної гітари. За фізичними характеристиками відрізняються тільки кольором нейлону, по звуку ж - краще середньостатистичних.
Струни для класичної гітари бувають з круглою обмоткою різного калібру і з різних матеріалів:
- посріблені струни
- нейлонові струни
- бронзові струни
- мідні струни
Захисне покриття, яким обробляють поверхню нейлону і металу багаторазово продовжує термін служби струн, а також - термін їх оптимального звучання.
Найпопулярніший і виправданий з практичної точки зору вибір - комплект середньої жорсткості. Уже після того, як у вас буде досвід гри на натягу «medium» ви зможете, враховуючи характеристики гітари і її взаємодія зі струнами, визначити свої переваги на користь іншого виду натягу. Тобто, «налагодити відносини» з тими чи іншими струнами і зрозуміти, які з них вам подобаються найбільше, ви зможете тільки досвідченим шляхом проб і помилок.
В основному музиканти зупиняють свій вибір на струнах середнього натягу, як на самому широкодоступними варіанті, який підходить для більшості інструментів.
Натяжение в струнах для классической гитары
Важливу роль в оптимальному виборі нейлонових струн для класики грає такий параметр, як сила натягу або жорсткість, яка залежить від їх товщини. Натяг безпосередньо визначає гучність звучання гітари і щільність звуку.
Натяги бувають:
- екстрасильні;
- сильні;
- середньо-сильні;
- середні або нормальні;
- слабкі.
Щоб інструмент добре звучав, за струнами необхідно доглядати - вони не тільки розтягуються, але ще і брудняться від контакту з пальцями, на них осідає пил і бруд. Регулярне чищення струн за допомогою спеціальних очищувачів істотно продовжить термін експлуатації комплекту, зробить гру на гітарі приємною, а звучання чистим і кантиленою.
Для цього достатньо раз на тиждень протирати струни змоченою в очищувачі фланелевою серветкою - рідина розчиняє шкірний жир, однаково добре знімає забруднення і з нейлону, і з металевої сітки.