Сопілка: особливості будови, звучання та основні види
Сопілка – це духовий інструмент, який є істинно народним. В Україні вона відома ще з княжих часів. Але перші знахідки – п’ятиотвірну сопілку та ударні кістки – археологи датують 20-ма тисячами років тому. Можна сміливо стверджувати, що цей музичний інструмент походить з колиски людства. Про сопілки згадується у стародавніх літописах, в українських казках, повір’ях, легендах. Взагалі можна сказати, що такі музичні інструменти зустрічаються у всіх народів світу але вони по-різному оформлюються і називаються. Дудки, ріжки, піпелі, сопелі – всі ці вироби мають багато спільного. Народні інструменти мали довжину 30-40 см та 5-6 отворів. У нас час також розповсюджені концертні сопілки, які відрізняються наявністю 10 отворів.
Як виготовляють сопілки
Традиційні українські сопілки мають досить сталу форму. Раніше виготовляли їх з прямих гілок калини, бузини, ліщини, з яких вибирали м’яку серцевину. Але також сопілку можна зробити з цівки клена, берези, бука, горіха або іншого дерева. Інколи для виготовлення таких музичних інструментів могли використати і очерет. Ще сопілки робили з масиву дерева, просвердлюючи у ньому отвори за допомогою спеціальних інструментів, а також з витої клеєної фанери (не більше 3 шарів товщиною в 1 мм).
З виконавської практики відомо, що тембр звука сопілки залежить не лише від того, яким буде внутрішній діаметр та довжина заготовки (чим коротша і товща сопілка, тим густіший і сильніший буде звук), але і від якості самої деревини (чим вона твердіша, тим більш різкий звук). Раніше заготовки для майбутніх сопілок витримували в перевареній олії, зараз же покривають лаком або іншими подібними сумішами. Це допомагає зробити дерево більш стійким до дії вологи та інших зовнішніх факторів, які в подальшому не впливатимуть також і на звучання.
Зараз у продажу можна знайти ебонітові сопілки. Цей матеріал представляє собою високовулканізований каучук з високим вмістом сірки. Він негігроскопічний, стійкий до будь-яких впливів, добре піддається обробці, екологічно безпечний. Ебонітові сопілки гарно тримають стрій, видають чіткі ноти, практично не зношуються.
Особливості будови та звучання сопілки
Сопілка представляє собою коротку трубку з твердого матеріалу. Звук в ній утворюється стовпом повітря, який вдувається через спеціальний отвір у денці – щілину, що закінчується голосником. Край голосника має так званий зубчик – скісний зріз. Саме об нього розсікається струмінь повітря.
Сопілка пройшла довгий шлях вдосконалення. Із звичайної очеретянки вона поступово перетворилася на сольний інструмент. Завдяки 10 отворам концертна сопілка може грати у будь-якій тональності зі сталим інтонаційним строєм.
За рахунок комбінацій відкритих та закритих отворів (вилок) з сопілки видобуваються усі ахроматичні ноти. Кожен отвір знаходиться під окремим пальцем, тому комбінації не вважаються складними (за умови достатнього володіння аплікатурою). Кожна октава відрізняється своєю силою звука та тембром. Тембр першої октави характеризується м’яким та ніжним, немов оксамитовим, звучанням. У другій – яскравим та інтенсивним звуком, а у третім – сильним та пронизливим.
Основні види сопілок
Зараз можна купити сопілки різних видів. Пропонуються такі музичні інструменти:
- типова сопілка: найпростіший музичний інструмент, але за умови професійного виготовлення відрізняється чистим та голосним звучанням, насиченим тембром відтворення звуку. Виготовляється з різних видів деревини;
- денцівка: в цілому схожа на типову сопілку, але має і деякі відмінності – призматичну форму та косий зріз губника;
- жоломія (жоломіга): інша назва – дводенцівка. Це західноукраїнський народний інструмент у вигляді здвоєної сопілки. Використовується переважно у народній музиці Карпатського регіону. Жоломія складається із двох трубочок-цівок. Зазвичай, одна з них має 4 отвори, інша – 3. Обидві частини налаштовуються, як правило, у терцію. Завдяки цьому можна виконувати нескладні мелодії. Інколи такі подвійні сопілки налаштовуються в унісон. Найбільш розповсюджені варіанти будови – дві цівки під кутом або паралельно з відокремленими свистками, дві цівки в одному бруску або дві цівки з єдиним свистком;
- теленка (зубівка): від звичайної сопілки відрізняється способом утворення звуків. У цьому процесі задіяні не лише губи, а й зуби, що вимагає відповідної підготовки від виконавця. Зубівка має отвори для пальців, а в теленці висота звуків змінюється передмухуванням та закриванням нижнього отвору (на чверть, третину, половину) вказівним пальцем. Інструмент поширений в західних областях України, тому вам можуть запропонувати купити таку сопілку у Львові;
- флояра: схожа на теленку, але має 6 ігрових отворів. При цьому довжина виробу може сягати 60 см.
В інтернет-магазині tos.in.ua можна купити сопілки з доставкою у Київ та інші міста України таких видів – звичайні, денцівки, дводенцівки, флояри, теленки, піколо, а також музичні інструменти, які відрізняються за типами звучання – альт, сопрано, бас та ін. Ціна сопілок є доступною, тому їх можуть придбати і професіонали, і початківці.