Багато в чому звучання інструменту залежить від якості струн, які на ньому встановлені, а тому до питання їх вибору завжди потрібно підходити обдумано і серйозно. Спершу буде розумним приділити трохи часу вивченню технічних характеристик струн і їх особливостей.
Хороші струни для бас-гітари - це не просто відрізки металевих ниток різної товщини. Вони складаються з декількох шарів обплетення, які покривають міцну сталеву жилу, яку ще називають кордом. Традиційно корд круглий в перетині, але зовсім недавно деякі виробники струн порадували басистів новинкою - струнами з шестигранним кордом.
За твердженням виробників і цілого ряду виконавців такі струни звучать більш яскраво, але все ж в більшій мірі це справа смаку, і більшість сучасних виконавців залишаються вірними струнах з круглим кордом.
Умовно всі струни можна поділити на три категорії:
- з опліткою по всій довжині струни. Найпопулярніший вид струн, який використовують для будь-яких бас-гітар.
- з відкритим кордом. У таких струнах обплетення починається тільки в тому місці, де закінчується бридж. Використовують подібні струни найчастіше для 5-6-струнних бас-гітар. Зазвичай струни з відкритим кордом відрізняються і великим калібром, що в поєднанні з більш щільним контактом з бриджем дає потужне звучання.
- струни для інструментів «без голови» (headless).
Струни відрізняються також і матеріалом обплетення. Нікелеві струни дають більш м'яке, оксамитове і джазове звучання з мінімальною кількістю дзвінких верхніх частот, в той час як сталеві струни можна впізнати по дзвінкому і яскравому тембру, але з меншим рівнем сустейна.
Поділити струни можна і профілем обплетення:
- кругла обмотка. Найпоширеніша. Дають особливо насичений звук, але в той же час такі струни не надто гарні з практичної точки зору. Їх важко очищати від бруду в зв'язку з тим, що він накопичується в обплітці. Крім того, недосвідчені басисти часто пошкоджують такими струнами лади, накладку на грифі і в додачу свої пальці.
- плоска обмотка. Більш зручний варіант, який відмінно підійде для безладові інструментів, проте буде звучати блідо і плоско на традиційних басах.
- напівплоска. Та ж кругла обплетка, але з ретельно обточеним верхнім шаром.
- зі спеціальним захисним нанопокриттям. Дорогі, але в той же час розкішно звучать і довговічні струни. Покриття запобігає корозії струн, а також ефективно захищає їх від бруду. Додайте до цього якісну екранівку для гітари, потужні датчики і в ваших руках буде інструмент вищого класу з чудовим чистим звучанням!
При виборі струн для бас-гітари кожному виконавцю в першу чергу варто звертати увагу на те, який у нього інструмент - чотирьох, п'яти або шестиструнний, адже для кожного з варіантів передбачені різні набори струн. Вони відрізняються калібром. Наприклад, струни для 6-струнної гітари ніяк не встановив на гітару з 4 струнами.
Наступний важливий момент - музичний стиль, в якому ви граєте, або збираєтеся грати. Для традиційного блюзу і джазу найкраще купувати струни середнього діаметра (45-105 мм). Для року, в якому цінується щільне звучання, потрібні відповідно і струни товщі!
Заміна струн на басах проводиться не так часто, як, наприклад, на електрогітарах. Цьому є цілком виправдані причини - більш повільний знос металу, який пояснюється товщиною струн. Тобто чим товще струни, тим довше вони розтягуються і тим краще тримають форму, і тим довше зберігають прийнятну якість звуку.
Винятки - розрив струни, який відбувається через неправильну експлуатацію і відсутності догляду за струнами. Згодом вони іржавіють в незахищених антикорозійним напиленням місцях, перетираються і лопаються.