Духові музичні інструменти: види та особливості
Духові музичні інструменти належать до сімейства інструментів, у яких звук генерується стовпом повітря. Він з певною швидкістю рухається в каналі. Духові інструменти здебільшого мають просту будову, тому вони були відомі ще з прадавніх часів у різних народів світу. Це різноманітні сопілки, ріжки, волинки, трембіти та багато інших. У сучасній музиці також використовуються різні види духових інструментів, які дозволяють створювати неперевершені мелодії. Для їхнього виготовлення найчастіше використовують дерево та метал.
Класифікація духових музичних інструментів
Існує кілька класифікацій духових музичних інструментів за різними ознаками. Основний поділ відбувається відповідно до природи та умов використання тіл, які звучать. За способом звукоутворення, за типом вібратора, який викликає коливання повітряного стовпа, духові інструменти розподіляються на флейтові, язичкові, мундштучні.
Флейтові (лабіальні або свистячі) — це інструменти, вібратором у яких є потік повітря, який розсікається гострим краєм лабіального отвору або стінки стовбура. Своєю чергою, флейтові також представлені кількома видами:
- окариноподібні — різноманітні керамічні свищики з отворами;
- продольні — тримають паралельно до рота;
- відкриті — стовбур відкритий з обох боків;
- багатостовбурні — духові інструменти складаються з кількох трубок різної довжини з відкритими та закритими кінцями;
- свисткові — у верхній край стовбура вставляється втулка, язик або губа виконавця. Вони утворюють щілину, крізь яку потік повітря спрямовується на загострений край зрізу свисткового отвору;
- поперечні — флейти з одним закритим кінцем (головкою) з отвором, на край якого спрямовується струмінь повітря. Такий духовий інструмент тримають перпендикулярно до губ.
Язичкові інструменти у якості вібратора мають еластичну пластинку (тростину, пищик). До цієї групи відносять інструменти:
- з вільним язичком — має вигляд берестяної пластинки, трав’яного листка;
- з одинарним або подвійним язичком, який б’ється;
- з язичком, який проскакує.
У мундштучних духових інструментів вібратором є особливим чином зімкнені та зібрані губи. Амбушур — це положення, ступінь гнучкості та пружності губних та лицьових м’язів виконавця, їх тренованість, сила та витривалість під час гри на духовому інструменті. Під час гри на мундштучних духових інструментах амбушур не просто бере участь в утворенні звуків, а є безпосереднім джерелом коливань. Попри те, виконавці на флейтових та язичкових інструментах також повинні мати амбушур, саме мундштучні називають амбушурними.
Дерев’яні духові інструменти: витоки найдавнішої музики
На зображеннях, які дійшли до нас із глибини віків, можна побачити різні дудочки, свищики, пасторалі тощо. Всі вони спочатку були дерев'яними. Вже пізніше, коли людина опанувала метал, духові інструменти почали виготовляти переважно з нього.
Для виготовлення духових інструментів використовували масив деревини, бамбук, очерет, тростину — те, що росло у певній місцевості. Люди, очевидно, зрозуміли, що характеристики звуку змінюються залежно від довжини стовбура та інших його особливостей. Це і стало поштовхом до вдосконалення інструментів. Сучасні популярні духові інструменти, які можуть виготовлятися з дерева, — це кларнет, гобой, саксофон, флейта тощо.
Дерев’яні інструменти – це циліндричні або конічні трубки. Розширена частина трубки називається розтрубом і є важливим темброутворювальним елементом. Частина з клапанами та важелями — коліно. Часто такі духові інструменти виготовляються розбірними для зручності транспортування та зберігання.
Дерев’яні інструменти відповідно до способу подачі повітряного струменю бувають лабіальними та язичковими. Лабіальні — це флейта та дудка. У язичкових повітря при вдуванні проходить через язичок (тростину). Тростини бувають двох типів:
- Одинарні: у вигляді тонкої очеретяної пластини, яка закриває отвір у мундштуці, залишаючи вузьку щілину. При вдуванні повітря тростина вібрує з великою частотою, набуває різного положення, закриваючи та відкриваючи канал у мундштуці. Її вібрація передається стовпу повітря всередину інструмента, який також починає вібрувати. До цієї групи відносяться кларнет та саксофон.
- Подвійні: має дві очеретяні тонкі пластини, які під дією струменю повітря рухаються одна відносно іншої, закривають та відкривають отвір. До цієї групи відносяться сучасні гобой та фагот, старовинні дудук, зурна тощо.
Більшість сучасних духових інструментів виготовляються з металу, але й дерев’яні залишаються популярними та затребуваними, оскільки відрізняються характерним неповторним звуком.
Мідні духові інструменти: види та особливості
Мідні інструменти — сьогодні це більш історична назва. Адже для виготовлення інструментів також використовують латунь, рідше срібло або срібну плівку для покриття. Мідні духові інструменти, своєю чергою, розділяються на кілька видів:
- Натуральні: з них можна видобувати звуки лише натурального ряду, оскільки інструменти не оснащуються додатковими трубками. Вони переважно вийшли зі вжитку через появу вентильних та кулісних механізмів, але інколи можуть використовуватися з метою створення особливих музичних ефектів. До таких відносять горн, сигнальні ріжки, фанфари тощо.
- Із кулісою: мають особливу U-подібну висувну трубку — кулісу. Рухаючи її, виконавець змінює довжину струменю повітря, який проходить через канал. Таким чином можна отримувати звуки різної висоти. Основний кулісний мідний духовий інструмент — це тромбон.
- Клапанні: на корпусі мають отвори, які закриваються та відкриваються пальцями виконавця. Через незручність використання також втратили значну частину популярності і практично не використовуються. До таких відносяться корнет, серпент, клапанна труба та ін.
- Вентильні: мають кілька вентилів, які скеровуються за допомогою пальців виконавця. Їх функція полягає у миттєвому включенні в основну трубку додаткової крони, яка збільшує загальну довжину інструменту і, відповідно, довжину повітряного струменю. Це забезпечує пониження всього строю та отримання хроматичного звукоряду Вентильними є більшість сучасних мідних духових інструментів — валторни, труби, туби тощо. Вентилі можуть бути поворотними та стоячими (пістон). Мідні духові інструменти також класифікують за акустичними властивостями — повні (основний тон натурального звукоряду), половинні (натуральний звукоряд починається з другої гармоніки).
Мідні духові інструменти широко застосовуються в різних жанрах та у різних складах. Наприклад, у симфонічному оркестрі вони утворюють одну з основних груп. До її складу входять валторни, труби, тромбони, туби тощо. Також духові мідні інструменти відіграють важливу роль у джазі та інших жанрах сучасної музики.
Купити духові музичні інструменти можна в інтернет-магазині tos.in.ua. Ми пропонуємо різні види сопілок, флейт, варгани, губні гармошки, саксофони та багато іншого. Також у нас можна замовити всі необхідні аксесуари для догляду за інструментами.